ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

Mesaj tarafından Pusula Bir Ptsi Ekim 09, 2017 2:38 pm

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

Her geçen gün sorunları artan bir yeryüzünde yaşadığımız gerçeği tüm dünyada kabul görmektedir. Doğal kaynakların sonsuz olmadığının öğrenilmesi gibi, işletmelerin faaliyetlerinin çevreye olan etkileri de yerel veya bölgesel olarak kalmayıp, küresel boyutta kendini göstermektedir. Bu etkilerin azaltılması için kanuni uygulamalar ve kılavuzların yanında, işletmelerin faaliyetlerinde çevreye duyarlı hareket etme çabalarına destek olmak ve yol göstermek açısından önemi inkar edilemeyecek bir olgu olan yönetim sistemleri devreye girmektedir.
Günümüzde tüketicilerin istek ve beklentilerinin en üst seviyede karşılanmasının yanı sıra, başta kendisi olmak üzere, içinde yaşadığı çevreye ve dünyaya değer verilmesi ve saygı gösterilmesini beklediği ve alış veriş yapacağı işletmeleri seçerken bunu sorguladığı da bilinen bir gerçektir.
Bu noktada, kurum yada kuruluşların çevre ile etkileşimlerini kontrol altına alabilmelerini ve kontrol altında tutabilmelerini, ve çevresel etkilerini başarılı bir şekilde sürdürüp sürekli iyileştirmelerini sağlayacak olan çevre yönetim sisteminin önemi oldukça büyüktür. Ayrıca[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çevre yönetim sistemi konusu, Avrupa Birliği ile entegrasyonda da en önemli konulardan olup, Çevre ve Orman Bakanlığının da yaptığı denetlemelerde çevre standardının isteklerine paralel konuları içermektedir.

İşletmelerin çevre için oluşturdukları veya oluşturabilecekleri zararların, sistemli ve kontrollü bir şekilde minimize edilmesi ve mümkün ise tamamen ortadan kaldırılabilmesi için geliştirilen yönetim istemine Çevre Yönetim Sistemi adı verilir. Çevre Yönetim Sisteminin uluslararası ismi olan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], doğal kaynak kullanımının azaltılması, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesini amaçlayan, risk analizleri değerlendirilerek oluşturulan ve sürdürülen bir yönetim modelidir.
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesinin genel amacı ve düzeyi, atıkların azaltılması ve çevreye duyarlı yaklaşım ile ilgili uluslararası bir yönetim sistemi standardıdır.

Hedef Kalite Danışmanlık olarak;

ISO 14001:2004 veya ISO 14001:2015 sistemini kurmak,
Çevre Yönetim Sistemi konusunda eğitimler vermek,
• Tüm dokümantasyon sürecini hazırlamak,
• Sisteminin hazırlanmasını sağlamak,
Çevre Yönetim Sistemi uygulamalarını yapmak,
• İşletmeye en uygun Belgelendirme kuruluşlarının seçimi yaptırmak,
• İşletmenin onay verdiği ve uygun Belgelendirme Kuruluşu ile irtibata geçerek denetim yaptırılmasını sağlamak,
• Denetimlerde yaşanılacak problemlerin ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlamak,
• Bu uygunsuzluklar üzerinde işletmeye tekrar yaşanmamasını önlemek amaçlı eğitimler vermek,
ISO 14001:2004, ISO 14001:2015 Belgesinin firmaya temini sağlamak.

Bu gibi konularda ISO 14001:2004 veya [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Standartlarını, Çevre Yönetim Sistemini uygulamak isteyen bütün işletmeler için yukarıdaki hizmetlerde destek olmaktayız.

Makale: Onur Erbay | Hedefkalite.com
avatar
Pusula
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj Sayısı : 1
Kayıt tarihi : 24/09/17

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz